Czy można wykonywać manicure hybrydowy w ciąży? Prawdy i mity

utworzone przez | sty 31, 2019 | Refleksje | 0 komentarzy

Manicure hybrydowy budzi wiele kontrowersji wśród kobiet w ciąży. Hybryda, pomimo swojej ogromnej popularności, ma grono przeciwniczek, które uważają, że w stanie błogosławionym tego typu stylizacji nie powinno się wykonywać. A jak jest naprawdę? Dziś postaram się Wam nieco bardziej przybliżyć temat stylizacji paznokci metodą hybrydową w ciąży.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania manicure hybrydowego?

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania manicure hybrydowego są choroby paznokci, takie jak grzybica czy drożdżyca. W takich przypadkach chorobę trzeba pierw wyleczyć, płytkę zregenerować, a dopiero potem zastanowić się nad stylizacją paznokci. Przeciwwskazaniem do manicure mogą być również stany ropne i alergie na niektóre substancje chemiczne oraz bardzo zniszczone paznokcie, które pierw trzeba poddać odpowiedniej pielęgnacji i regeneracji. Natomiast ciąża sama w sobie nie jest żadnym przeciwwskazaniem do wykonywania hybryd. Jeżeli wykonywaliśmy ten zabieg do tej pory, to możemy go również robić w trakcie trwania ciąży.

Manicure hybrydowy w ciąży – środki bezpieczeństwa

Pomimo że manicure w ciąży jest całkowicie bezpieczny, warto sprawdzić skład kosmetyków, których będziemy używać do stylizacji. W ciąży nie powinniśmy stosować preparatów, które w składzie zawierają:

  • formaldehyd;
  • toluen;
  • ftalan dibutylu (DBP).

Są to substancje chemiczne powszechnie uznane za szkodliwe.

Należy jednak podkreślić, że stężenie substancji potencjalnie szkodliwych w produktach do paznokci, jest stosunkowo niewielkie, dlatego prawdopodobieństwo ich negatywnego wpływu na zdrowie kobiety ciężarnej jest niemal zerowe.

Ciąża a naświetlanie lampą?

Oprócz wyżej wymienionych substancji szkodliwy wpływ na kobiety w ciąży zarzuca się również lampom UV, które stosuje się do utwardzania lakierów hybrydowych. Specjaliści jednak w tej kwestii są zgodni – dawka promieniowania, którą emitują lampy UV, jest niewielka i w żaden sposób nie zagraża ona ciężarnym kobietom.

Hybryda tuż przed porodem

Pomimo że hybryda jest bezpieczna wśród kobiet w ciąży niektórzy lekarze zalecają, aby przed samym porodem zrezygnować z malowania paznokci. Dlaczego? Podczas porodu wszelkie pierwsze objawy związane np. z problemami z układem krążenia można zaobserwować między innymi na paznokciach. Pomalowane paznokcie mogą taką prawidłową ocenę znacznie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić. Warto również pamiętać o tym, że przed żadnym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym pod narkozą paznokcie nie mogą być pomalowane.

paznokcie w ciąży

Paznokcie hybrydowe w ciąży – o czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli robicie sobie hybrydę w salonie kosmetycznym lub u koleżanki, to musicie zwrócić uwagę na to, czy przyrządy używane do stylizacji paznokci są odpowiednio wysterylizowane. Jeżeli sprzęt nie będzie prawidłowo przygotowany, istnieje prawdopodobieństwo groźnych infekcji, takich jak: grzybica czy znacznie poważniejsze zapalenie wątroby typu B lub C. W przypadku zakażenia kobiety ciężarnej istnieje duże ryzyko, że wirus zostanie przeniesiony również na dziecko. Co prawda, świadomość stylistek paznokci w kwestii sterylizacji narzędzi jest bardzo wysoka, to jednak zawsze warto poinformować, że jest się w ciąży. Wówczas stylistka zwróci większą uwagę na skład aplikowanych preparatów. Może się okazać, że uwielbiana do tej pory oliwka do skórek o zapachu wanilii będzie drażniła klientkę. Wówczas może ona zaproponować inną kompozycję zapachową. Zawsze jednak można zakupić sobie zestaw do manicure i zacząć robić hybrydy w domowym zaciszu. Pod tym względem robienie manicure hybrydowego w domu wydaje się po prostu bezpieczniejsze.

Paznokcie hybrydowe w ciąży – dlaczego warto?

Stan ciąży nie powinien wiązać się dla kobiety z mniejszą dbałością o wygląd zewnętrzny, który w znacznym stopniu wpływa również na jej samopoczucie. W tym czasie w sposób szczególny warto zwrócić uwagę na pielęgnację paznokci, ponieważ kobietom, które oczekują dziecka, rosną one aż dwa razy szybciej. Wpływ na to ma zwiększona ilość estrogenów, czyli żeńskich hormonów. Jednym z bardziej efektywnych sposobów upiększania paznokci jest ich malowanie, a zwłaszcza popularne w ostatnim czasie paznokcie hybrydowe, które pięknie się prezentują i są trwałe nawet przez okres dwóch tygodni.

Kobieta w ciąży powinna dbać o siebie tak samo jak przed nią. W końcu ciąża to nie choroba, więc dlaczego miałaby ona rezygnować z pielęgnacji ciała i paznokci?

A jakie są Wasze spostrzeżenia na temat manicure w ciąży?