Lampa LED czy UV – jaką lampę do hybryd wybrać?

utworzone przez | gru 21, 2018 | Refleksje | 0 komentarzy

Nie ma paznokci hybrydowych bez odpowiednich urządzeń do manicure, a przede wszystkim bez lampy. Pewnie wiele z Was, kupując produkty niezbędne do tej formy stylizacji paznokci, staje przed dylematem wyboru odpowiedniej lampy. Która z lamp sprawdzi się lepiej? LED, UV, a może ze światłem CCFL? Na to pytanie postaram się Wam odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lampę do hybryd?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model lampy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • jaki rodzaj manicure planujemy robić: czy to będzie tylko manicure hybrydowy, czy myślimy również w przyszłości o robieniu tzw. żeli. Jeżeli nie możemy się zdecydować, najlepiej od razu wybrać lampę, która jest przeznaczona do wszystkich tych metod stylizacji paznokci;
  • czy manicure hybrydowy planujemy wykonywać wyłącznie w domu, a może jednak mamy w planach rozszerzenie działalności i oferowanie usług stylizacji paznokci klientkom. Jeżeli chcemy założyć swój salon, małe, kompaktowe lampy o niewielkiej mocy nie są najlepszym pomysłem;
  • jeżeli zależy nam na atrakcyjnym i ciekawym wyglądzie lampy, w grę wchodzi również jej design i wielkość.

Czym różnią się lampy UV od LED-owych?

Podstawowa różnica pomiędzy tymi lampami polega na rodzaju emitowanego światła. Lampa LED emituje widzialne światło diodowe, natomiast UV – światło ultrafioletowe. Najbardziej uniwersalną (co wcale nie oznacza, że najlepszą) jest lampa tunelowa UV, która ma kształt skrzynki z wysuwanym spodem, na którym układa się palce, po czym wsuwa się je pod światło niczym do tunelu. Lampy UV utwardzają teoretycznie hybrydy i żele, ale z różnym skutkiem. Typowa lampa UV wyposażona jest w 4 świetlówki po 9W każda, co daje nam łącznie 36W i czas utwardzania 120 sekund. Jest to długo w porównaniu do innych lamp dostępnych na rynku. Można też kupić oczywiście lampy o słabszej mocy, ale w przypadku lamp UV wydłuży nam to cały proces utwardzania, który i tak jest dość długi. Zaletą tunelowych lamp UV jest z pewnością ich niewygórowana cena oraz możliwość utwardzania również żeli UV. W przypadku lamp UV trzeba liczyć się jednak z koniecznością częstej wymiany żarówki. Z reguły lampy UV wyposażone są w timer i czujnik ruchu, który gwarantuje uruchomienie się lampy w momencie włożenia dłoni.

manicure hybrydowy

Lampy LED-owe

Od kiedy lampy LED-owe pojawiły się w sprzedaży od razu zyskały duże grono zwolenniczek. W sprzedaży dostępne są lampy LED o różnej mocy. Niewątpliwą zaletą lamp LED, która przyniosła im przewagę nad lampami UV, jest czas utwardzania, który można skrócić nawet do 30 sekund. Wszystko jednak zależy ostatecznie do mocy lampy. Popularne, ale zarazem malutkie mostki o mocy 9W mają mniejszą funkcjonalności i dłuższy czas utwardzania. Praktyczniejsze są modele od 12W w górę. Dla porównania lampa LED o mocy 36W utwardza lakier hybrydowy w zaledwie 30 sekund, gdzie lampa UV o tej samej mocy to aż 120 sekund utwardzania. W lampach UV, gdy żarówka się spali, trzeba ją wymienić. Natomiast lampy LED mają sporo ilość niewymienialnych diod o bardzo długiej żywotności. Wadą lamp LED jest jednak to, że nie utwardzimy w nich żeli UV

Podsumowując, moim zdaniem lampy LED to lepsze rozwiązanie ze względu na szybkość pracy i brak konieczności wymiany żarówek. Na korzyść lamp UV przemawia jednak fakt, że można nimi również utwardzić żel.

Lampy do zadań specjalnych, czyli CCFL + LED

Połączenie zakresu światła LED oraz spiralnej świetlówki CCFL sprawia, że jest to produkt wielozadaniowy, który poradzi sobie zarówno z utwardzaniem manicure hybrydowego, jak i żelowego. Proces utwardzania trwa średnio 30-40 sekund.

lampa UV do hybryd

Czy lampy do utwardzania paznokci są szkodliwe?

Często pytacie, czy lampy do hybryd są szkodliwe. Wynika to z faktu krążących w sieci informacji jakoby miały one powodować raka. Jednak dawka promieniowania jest zbyt mała, a czas utwardzania zbyt krótki, żeby mogły być one w jakikolwiek szkodliwe dla naszego zdrowia. Z badań wynika, że nie da się przekroczyć dozwolonej dziennej dawki promieniowania UV używając lampy do utwardzania lakieru. Można zatem bezpiecznie wykonywać manicure hybrydowy bez obaw o swoje zdrowie.

Gdzie kupić lampy do hybryd?

Aby cała stylizacja była piękna i trwała, przede wszystkim powinniśmy kupować produkty jednej marki. Dedykowana lampa do lakierów hybrydowych danej firmy z pewnością sprawi, że nasz manicure będzie wytrzymały. Odradzam kupowanie produktów do stylizacji na chińskich aukcjach internetowych lub innych niewiadomego pochodzenia – bo w ten sposób możemy trafić na sprzęt kiepskiej jakości. Tymczasem to przecież od jakości lampy zależy ostateczny wygląd manicure. Warto też zwracać uwagę na opinię tych osób, które swoje pierwsze kroki w manicure hybrydowym mają już za sobą.